Iraq Most Wanted Fast Facts

No 2/Ace of Clubs
Qusay Hussein
Chief, Special Security Organization/ unique Republican Guard (SSO/SRG); Commander, Central Region Commander
July 22, 2003 – Killed in firefight in Mosul.

No 3/Ace of Hearts
Uday Hussein
Member of the National Assembly, Olympic Committee
July 22, 2003 – Killed in a firefight in Mosul.

No 4/Ace of Diamonds
Gen Abed Hamoud Mahmud al-Tikriti
Saddam Hussein’s individual assistant as well as elderly bodyguard
June 18, 2003 – Captured Later founded guilty as well as punished to fatality.
June 7, 2012 – Executed.

No 5/King of Spades
Ali Hasan al-Majid
Revolutionary Command Council (RCC)/ Commander, Ba’ath Party Regional Command/Head Of Central Workers Bureau
August 21, 2003 – Captured
2007 – Sentenced to fatality in 4 different tests.
January 25, 2010 – Executed.

No 6/King of Clubs
Izzat Ibrahim al-Douri
Revolutionary Command Council (RCC) Vice-Chairman/ Northern Region Commander/Deputy Secretary General, Ba’th Party Regional Command/ Deputy Commander, Armed Forces
April 17, 2015 – Reported eliminated in an Iraqi safety procedure.

No 7/King of Hearts
Hani abd al-Latif al-Tilfah al-Tikriti
Director, Special Security Organization (SSO)/ Responsible for Security And Investigations
Still at Large.

No 8/King of Diamonds
Aziz Saleh Al-Numan
Ba’ath Party local command chairman
May 22, 2003 – Captured Later founded guilty as well as punished to fatality.
July 16, 2011 – Transferred from United States guardianship to Iraqi guardianship.

No 9/Queen of Spades
Muhammad Hazma al Zubaydi
Central EuphratesReg Commander
April 21, 2003 – Captured
2005 – Died in United States guardianship.

No 10/Queen of Clubs
Kamal Mustafa Abdallah Sultan Al-Tikriti
Former secretary-general of the Republican Guard
May 17, 2003 – Captured

No 11/Queen of Hearts
Barzan Abd Ghafur Sulayman al Tikriti
SRG Commander.
July 23, 2003 – Captured

No 12/Queen of Diamonds
Muzahim Sa’b Hassan al Tikriti
Air Defense Force Commander.
April 23, 2003 – Captured

No 13/Jack of Spades
Ibrahim Ahmad abd al-Sattar Muhammad al-Tikriti
Iraqi Armed Forces principal of team
May 12, 2003 –Captured Later punished to life behind bars.
2010 – Died in United States guardianship.

No 14/Jack of Clubs
Sayf al-Din Fulayyih Hasan Taha al-Rawi
Chief of Iraqi Republican Guard (RG)
Still at Large.

No 15/Jack of Hearts
Rafi abd al-Latif Tilfah al-Tikriti
Director, Directorate of General Security (DGS)
Still at Large.

No 16/Jack of Diamonds
Tahir Jalil Habbush al-Tikriti
Director, Iraqi Intelligence Service (IIS)
Still at Large.

No 17/Ten of Spades
Hamid Raja Shalah al-Tikriti
Commander of the Iraqi flying force
June 14, 2003 – Captured

No 18/Ten of Clubs
Latif Nusayyif Jasm Al-Dulaymi
Baath celebration authorities as well as replacement chairman of the celebration’s armed forces bureau
June 10, 2003 – Captured

No 19/Ten of Hearts
Abd al Tawab abdullah Mullah al-Huwaysh
Director of the Office of Military Industrialization
May 2, 2003 – Captured.

No 20/Ten of Diamonds
Taha Yasin Ramadan al-Jizrawi
Iraqi Vice-President
August 19, 2003 – Captured.
March 20, 2007 – Executed

No 21/Nine of Spades
Rukan Razuki abd al-Ghafar Sulayman al-Nasiri
Saddam Hussein’s Senior Bodyguard/ head-Tribal Affairs
Still at Large.

No 22/Nine of Clubs
Jamal Mustafa Abdullah Sultan al Tikriti
Dep Chief of Tribal Affairs
April 21, 2003 – Captured.

No 23/Nine of Hearts
Mizban Khadr Al Hadi
Baath Party Regional Command as well as Revolutionary Command Council participant
July 8, 2003 – Captured Later founded guilty as well as punished to 15 years behind bars.

No 24/Nine of Diamonds
Taha Muhie- eldin Marouf
Vice President as well as Revolutionary Command Council participant
May 2, 2003 – Captured.

No 25/Eight of Spades
Tariq Aziz
Deputy Prime Minister
April 24, 2003 –Captured Later founded guilty as well as punished to 15 years behind bars.
October 26, 2010 – Convicted as well as punished to fatality.
June 5, 2015 – Died of a cardiovascular disease.

No 26/Eight of Clubs
Walid Hamid Tawfiq al-Tikriti
Former guv of Basra
April 28, 2003 – Surrendered to the Iraqi National Congress.

No 27/Eight of Hearts
Sultan Hashim al-Taie
Former Iraqi Minister of Defense
September 19, 2003 – Captured Sentenced to fatality in the Anfal test; to 15 years behind bars for the 1991 Shiite uprising test: as well as to 15 years for the Halabja chemical strike.
July 16, 2011 – Transferred from United States guardianship to Iraqi guardianship.

No 28/Eight of Diamonds
Hikmat Mizban Ibrahim al-Azzawi
Deputy Prime Minister, Finance Minister
April 18, 2003 – Captured.

No 29/Seven of Spades
Mahmud Dhiyab al-Ahmad
Iraqi Minister of Interior
August 8, 2003 – Captured
July 9, 2012 – Released

No 30/ Seven of Clubs
Ayad Futayyih Khalifa al-Rawi
Al Quds Force principal of team
June 4, 2003 – Captured

No 31/Seven of Hearts
Zuhayr Talib abd al-Sattar al-Naqib
Director of Military Intelligence
April 23, 2003 – Surrendered

No 32/Seven of Diamonds
Amir Hamudi Hasan al-Sadi
Saddam Husseins’s scientific research consultant
April 12, 2003 – Surrendered.

No 33/Six of Spades
Amir Rashid Muhammad al-Ubaydi
Oil priest as well as governmental consultant
April 28, 2003 – Captured

No 34/Six of Clubs
Hussam Muhammad Amin al-Yasin
Head, National Monitoring Directorate; Former Minister of Interior
April 27, 2003 – Captured

No 35/Six of Hearts
Muhammad Mahdi al-Salih
Minister of Trade
April 23, 2003 – Captured

No 36/Six of Diamonds
Sabawi Ibrahim al-Hasan al-Tikriti
Presidential consultant, half-brother of Saddam Hussein
February 2005 – Turned over to Iraq bySyria Sentenced to 15 years behind bars in one test as well as punished to fatality in one more.
July 16, 2011 – Transferred from United States guardianship to Iraqi guardianship.
July 2013 – Died of cancer cells.

No 37/Five of Spades
Watban Ibrahim Hasan al-Tikriti
Saddam Hussein’s half-brother
April 13, 2003 – Captured at Syrian boundary. Convicted as well as punished to fatality.
July 16, 2011 – Transferred from United States guardianship to Iraqi guardianship.

No 38/Five of Clubs
Barzan Ibrahim Hasan al-Tikriti
Saddam Hussein’s half-brother
April 17, 2003 – Captured
November 5, 2006 – Sentenced to fatality.
January 15, 2007 – Executed

No 39/Five of Hearts
Huda Salih Mehdi Ammash
A leading tools researcher
May 5, 2003 – Captured
December 12, 2005 – Released.

No 40/Five of Diamonds
Abd al-Baqi abd al-Karim al-Abdallah al-Sadun
Central Ba’ath Party Regional Command Chairman, Diyala Region
Still at huge

No 41/Four of spades
Muhammad Zimam abd al-Razzaq al-Sadun
Central Ba’ath Party Regional Chairman, Ninawah as well as Ta’mim Governorates
February 15, 2004 – Captured.

No 42/Four of Clubs
Samir abd al Aziz al Najm
Baath Party leader
April 17, 2003 – Captured

No 43/Four of Hearts
Humam Abd al-Khaliq Abd al-Ghafur
Minister of Higher Education & & Scientific Research
April 19, 2003 – Captured

No 44/Four of Diamonds
Yahya Abdallah al Ubaydi
Ba’ath Party Chairman as well as leader Ba’ath Party Militia
Suspected dead

No 45/ no card
Nayif Shindakh Thamir Ghalib
Ba’ath Party Regional Chairman An-Najaf Governorate
Suspected dead

No 46/Three of Clubs
Sayf al-Din al-Mashhadani
Baath Party local chairman for al-Muthanna
May 24, 2003 – Captured

No 47/Three of Hearts
Fadil Mahmud Gharib
Former Baath local chairman
May 14, 2003 – Captured
December 18, 2005 – Released

No 48/Three of Diamonds
Muhsin Khadr al-Khafaji
Ba’ath Party Chairman, al-qadisiyah Governorate
February 7, 2004 – Captured

No 49/Two of Spades
Rashid Taan Kazim
Central Ba’ath Party Regional Chairman, Anbar Governorate
Still at Large

No 50/Two of Clubs
Ugla Abid Sighar al-Kubaysi
Regional Baath Party chairman
May 20, 2003 – Captured.

No 51/Two of Hearts
Ghazi Hammud al-Ubaydi
Baath Party Regional Command Chairman in the Iraqi area of Al Kut
May 7, 2003 – Captured
Spring 2005 – Released

No 52/Two of Diamonds
Adil Abdallah Mahdi al-Duri al-Tikriti
Baath Party Regional Command chairman from the Dhi Qar governorate
May 15, 2003 – Captured

No 53/ no card
BrigGen Qaid Husseini al-Awadi
Baath celebration local leader as well as a brigadier basic in Iraq’s chemical corps
June 10, 2003 – Captured

No 54/ no card
Khamis Sirhan al-Muhammad
Baath Party local chairman for the Karbala governorate
January 11, 2004 – Captured
Summer 2010 – Tried, discovered innocent as well as launched.

No 55/Three of Spades
Sad Abd al-Majid al-Faysal
Regional chairman for Salah al-Din
May 24, 2003 – Captured

Source link